Wiadomo, że na początku napotkamy opór, ale nasze starania dzieci na pewno z czasem docenią.
Dobrymi nawykami są te, które utrzymują ciało w dobrej kondycji i zdrowiu.Należy zatem wpajać dzieciom, że codziennie trzeba myć zęby oraz że należy jeść dużo warzyw i owoców, a mało słodyczy.
Nawykiem jest także chodzenie na badania kontrolne do lekarza. Dentysta nie jest tutaj wyjątkiem. Jeżeli nauczymy dziecko, że należy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, to w dorosłym życiu również nie będzie unikało wizyt. Pierwsza kontrola może być stresująca.Dlatego warto zadbać o dobre nastawienie psychiczne naszej pociechy.
Tłumaczymy dzieciom, że stomatolog chce im tylko pomóc.
Wybierzmy dobry gabinet.
Doświadczony specjalista na pewno będzie miał dobre podejście do dzieci. Możemy także obiecać dziecku nagrodę za dzielne i odpowiednie zachowanie na wizycie.Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami.I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie.
Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł.Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby.
Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne.
Dentysta nie jest sadystą, lecz lekarzem stomatologiem, który stara się podejść do każdego pacjenta w sposób delikatny i do minimum wyeliminować ból podczas wyrywania zęba lub leczenia zęba.
Ponadto każdy stomatolog jest osobą uprawnioną do wykonywania zabiegów stomatologicznych.
W gabinecie stomatologicznym nie siedzi pierwszy lepszy człowiek, lecz specjalista, który posiada wiedzę, doświadczenie i empatię w stosunku do pacjenta.
I każdy dentysta leczy zęby, usuwa zepsute zęby, leczy tkanki znajdujące się przy zębach i jeszcze wiele innych dotkniętych chorobą miejsc w obrębie jamy ustnej.Stosowane obecnie znieczulenia stomatologiczne pozwalają na leczenie bez bólu.
Skorzystamy z nich w każdym gabinecie. Ile trzeba zapłacić za nie prywatnie? Prywatny gabinet stomatologiczny może zaoferować pacjentom kilka typów znieczuleń. To podstawowe, czyli wykonane strzykawką z cienką igłą, to zazwyczaj koszt od około 20 do 30 złotych.Można jednak skorzystać także z bardziej zaawansowanych form znieczuleń, które kosztują więcej. Przykładowo, dentysta może zaproponować znieczulenie komputerowe, które jest niemalże bezbolesne i nie powoduje uczucia odrętwienia całej twarzy.
Koszt to 50-60 złotych.
To już znacznie wyższy koszt – nawet ponad 500 złotych za taką metodę. Co ciekawe, stomatolog na NFZ zapewnić może pacjentowi standardowe znieczulenie podczas każdego wymagającego tego zabiegu bez dopłat.
Jednak ze względu na ograniczony koszyk świadczeń oraz gorszą jakość stosowanych materiałów większość pacjentów woli odwiedzić prywatny gabinet dentystyczny.Prewencja, czyli zapobieganie jest najskuteczniejszą metodą walki ze złymi wpływami i dotyczy różnych aspektów życia, w tym zdrowia.Nawet przy wysokim zaangażowaniu w dbanie o zęby, często pojawia się na nich kamień albo ubytki, gdyż jest to zależne od różnych aspektów, jak chociażby picie kawy, czy duża twardość wody. Dzięki kontroli stomatolog będzie mógł w porę zareagować na pojawienie się ubytku, aby ten się nie powiększał, usunie również ewentualny kamień nazębny, a także pomoże w dobraniu odpowiedniej pasty do zębów.